Poštovani posjetitelji,

na ovoj stranici donosimo niz članaka vezanih za legalizaciju. Napominjemo da su ti članci sakupljeni iz raznih medija te su možda međusobno kontradiktorni. Naša je želja pomoći Vam i predstaviti na jednom mjestu sve što smo mi našli vezano uz legalizaciju.

Legalizacija bespravne gradnje

Sve o legalizaciji bespravne gradnje

Prema novom Zakonu o legalizaciji, donesenom u srpnju ove godine, plaćanje komunalnog doprinosa nije uvjet za legalizaciju.

Sve je spremno da legalizacija bespravno sagrađenih objekata u Hrvatskoj, a procjenjuje se da ih ima oko 130 tisuća, uskoro uđe u finalnu fazu. Vlada, naime, donosi uredbu kojom se određuje visina naknade, odnosno visina kazne koju će platiti vlasnici takvih kuća. Kazne su različite, najmanja je 500 kuna, za garaže i druge pomoćne objekte uz kuću koja ima dozvolu, pa sve do nekoliko stotina tisuća kuna za veliku zgradu s apartmanima u zaštićenom obalnom području. Uz kaznu, u postupku legalizacije treba platiti još pet vrsta troškova, no ostanimo zasad na visini naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru, koju danas određuje vlada.

Ta se naknada jako razlikuje u iznosima i bit će vrlo niska za poljoprivredne i gospodarske objekte, umjerena za obiteljske kuće izgrađene bez dozvole u građevinskom području, nešto viša za takve kuće izvan građevinskog područja i prilično visoka za kuće u zaštićenom obalnom pojasu. Moguće je tako da za zgradu s apartmanima koja ima 1000 četvornih metara izgrađenu u zaštićenom obalnom pojasu ta naknada naraste na čak 200 tisuća kuna. Naime, naknada je niska po kubnom metru za male kuće, a za velike raste, pa je za male kuće, do oko 80 kvadrata, naknada samo 4 kune po kubnom metru, a za najveće s više od 1500 kvadrata, naknada je 75 kuna po kubnom metru. Bit će moguće i plaćanje na rate, a cijena se jako razlikuje za gradnju u građevinskom području i izvan tog područja. Najniže su cijene za objekte koji služe u poljoprivredi ili za neku proizvodnju, a nema razlike između stana i poslovnog prostora.

 

Popust od 25 posto

Prvo je geodetski snimak kuće koji će stajati nekoliko tisuća kuna, a cijenu geodeti sad određuju. Zatim, tu je snimak izvedenog stanja, što će arhitekti naplaćivati trećinu cijene redovnog projekta, iako je ovdje zapravo riječ samo o crtežu kuće koja odavno postoji. To za vlasnike nelegalnih kuća iznosi 5 eura po metru četvornom, za kuću od 130 metara četvornih, dakle, oko 650 eura. Međutim, vjerojatno će arhitekti ipak spuštati cijene za posao koji nije tako zahtjevan i na temelju kojega se ništa neće graditi. Zatim, valja platiti upravnu pristojbu u iznosu od 70 kuna. Najveći je trošak komunalni doprinos gradu ili općini na čijem području je kuća i koji ovisi o atraktivnosti lokacije i veličini kuće. Na kraju, tu je i vodni doprinos, koji se plaća Hrvatskim vodama i također ovisi o veličini kuće i o lokaciji.

Koliko će to sve zajedno stajati vlasnike bespravnih kuća? Uzmimo kao primjer kuću od 130 kvadrata, što je oko 600 prostornih metara, i izgrađena je bez dozvole, ali unutar građevinskog područja. Za takvu kuću naknada za zadržavanje u prostoru, odnosno kazna iznosi 4200 kuna, a može se platiti odjednom s popustom od 25 posto pa se snižava na 3150 kuna. Uz to valja platiti arhitektu i geodetu, što bi moglo iznositi između 4 i 7 tisuća kuna. Valja platiti i sitnu upravnu pristojbu, 70 kuna. Ako je kuća u Zagrebu ili u zaštićenom obalnom području, vodni doprinos iznosit će 6750 kuna, a ostalima 4.500 kuna. Komunalni doprinosi se kreću između 20 i 140 kuna po prostornom metru, ovisno o odluci lokalne jedinice, a svaka od njih je lokacije podijelila na zone. Uzmimo da je kuća na području Zagreba, u trećoj zoni, tu je cijena 100 kuna po prostornom metru i iznosit će 60 tisuća kuna. Izvan Zagreba ili na nekoj manje atraktivnoj lokaciji cijena bi mogla biti 12 tisuća kuna ili, ako je riječ o kući za odmor uz more, skočiti na 84 tisuće kuna. Ukupno bi dakle za obiteljsku kuću od 130 kvadrata u trećoj zagrebačkoj zoni trebalo platiti oko 80 tisuća kuna za cijeli postupak legalizacije.

 

Iznosi na internetu

Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Ivan Vrdoljak više puta je pozivalo lokalne vlasti da spuste cijene komunalnih doprinosa. Neke općine i gradovi daju mogućnost barem otplate na rate tih velikih iznosa. No, prema novom Zakonu o legalizaciji, donesenom u srpnju, plaćanje komunalnog doprinosa nije uvjet za legalizaciju. To znači da vlasnici mogu dobiti rješenje o legalizaciji, pa s tim rješenjem ići u općinsku ili gradsku upravu koja će odrediti komunalni doprinos, prema svojim propisima, i način njegova plaćanja, a odluke o visini komunalnog doprinosa možete izračunati i na ovom linku.