
Adaptacija kuće
Petehi
Kupili smo vikend kuću starije gradnje prije 68. godine. Objekt nema hidroizolaciju, a oborinske vode su napravile svoje. Vlaga je prodrla na sve strane.
Objekt se sastoji od – prizemlja – podrumskog dijela, prva etaža i druga etaža u potkrovlju. Objekt je veličine 4,6 x 8 metara. Na zadnjoj fotografiji br. 2982 vidi se podrumska prostorija u kojoj je otpala žbuka sa stropa. Vide se ulošci i gredice. Na prvoj etaži soba (zelene boje) isto tako na stropu otpala žbuka. Ulaz u objekt podovi puni vlage, na stropu crna plijesan od vlage. Želimo znati koje su sve radnje potrebne da se ova situacija sanira, da se objekt zaštiti od vlage, da smo sigurni u statiku objekta, kako ne bi došlo do urušavanja.
Plan je izraditi septičku jamu, odvodnju oborinskih voda, uz objekt dodati drvenu terasu bočno s desne strane i iza objekta, od cca. 2,5 - 3 metra i sve staviti pod jedan krov. Objekt ima potvrdu Katastra da je građen prije 68. godine i potvrđuje veličinu od 14 m2. Dakle, bio je nadograđivan i širen, ali za to nema potrebnih dozvola niti legalizacije.
Molimo savjet što poduzeti i koliko će koštati ova investicija. Molim odgovore putem e-maila. Tražim majstora za obradu špaleta krovnih prozora. Tražim majstora za vrlo specifičan problem u prilogu su fotografije.
Problem je u tome da mi kad pada kiša pokraj PVC prozora u dnevnoj sobi u kutovima dolazi do curenja vode kroz zid (fotografije su u prilogu). Curi s donje lijeve i desne strane prozora pored klupčice. Klupčica na prozoru je dobro postavljena. Silikon na prozoru je obnavljan u “uradi sam” varijanti tek toliko da se pokuša privremeno sanirati problem, ali to nije pomoglo. Ukratko, nejasno je da li je problem u rubovima prozora, ili pušta negdje kroz fasadu. Problem smo pokušavali riješiti i kao zgrada prvo s graditeljem (zgrada iz 2008.) pa onda kroz pričuvu, ali graditelj je propao, a investicija u obnovu fasade se pokazala preskupa i nikad nije napravljena. Navodno je zgrada rađena s kvalitetnim materijalima, ali spojevi nisu dobro izvedeni pa puno susjeda ima sličan ili još gori problem. Kako se to ne riješava, a stan je novi i šteta je da propada, odlučila sam napraviti nešto dugotrajno i kvalitetno o vlastitom trošku. Kupili smo stariju kuću na kredit, dvije etaže cca 38 m2. Htjeli bismo najskromnije urediti i iznajmiti. Prije se živjelo na donjoj etaži, a na gornjoj su spavali gosti kad bi došli. Sada za iznajmljivanje dviju jedinica potrebne su preinake.
Gornja etaža: U wc treba staviti tuš (spojiti odvod, ozidati malo siporeksom / pločicama). Zid (nosivi) kupaonice treba probušiti da bi se dobio priključak za sudoper i perilicu rublja. Električni bojler koji sada opskrbljuje obje etaže, a nalazi se na gornjoj etaži, treba pomaknuti desno i odvojiti da bude samo za gornju etažu.
Donja etaža: U kuhinji gdje već postoji dovod / odvod vode treba osigurati i dovod / odvod za perilicu rublja. Treba instalirati zaseban električni bojler (po mogućnosti uzevši vodu sa miješalice kade).
Kontrolno električno brojilo: Na gornjoj etaži je brojilo, na donjoj etaži je ploča sa par osigurača. Potrebno je zasebno praćenje potrošnje struje ugradnjom nekakvog brojila. Lijepo molimo: cjenovnu ponudu, vremensku raspoloživost i trajanje radova. Trebam ponudu za gradjevinske radove, potpuna renovacija kuće od 100 m2 građena 80-tih godina, fasada, terasa.... Rušenje pregradne stolarije (drvo) te sanacija nastalih oštećenja na stropu, zidovima i podu. Nakon izmjere moguć dogovor oko stavljanja laminata na dobiveni prostor. Adaptacija, renoviranje - hidroizolacija terase cca 120 m2.