Gradnja, grubi radovi

Gradnja obiteljske kuće prema troškovniku

Sesvete


Iskop podruma zemlja se nasipa i nabija na teren. Pilotiranje ispod temeljne ploče i potpornog zida. Objekat se satoji od podruma prizemlja kata i uvučenog kata cijela zgrada je armirano betonska. Cca 400 m2 Rekonstrukcija postoječeg krovišta, podizanje cijelog krova radi iskoristivosti tavanskog prostora. Podizanje kućica na obje strane. Daskanje, novi crijep limarija, sve komplet. Na I. katu i zasebnoj stambenoj jedinici planira se uklanjanje dijela nosivog zida s nadvojem i jednim stolarskim vanjskim otvorom. U sklopu rekonstrukcije također uklanjaju se svi pregradni zidovi koji nemaju nosiva svojstva. Prvotno je u zoni planiranog zahvata, a radi statičke stabilnosti, s unutarnje strane konstrukcije potrebno prihvatiti dio stropne ploče iz statičkog proračuna Projekta konstrukcije izrađenog u srpnju 2001. Godine.
Gornja ploća se pridržava drvenom gredom 14/14 cm koja je poduprta podupiračima svakih 50 cm (vidi skicu projektiranog stanja). Oslonac je potrebno izvesti što bliže zoni rekonstrukcije a ne dalje od 30 cm od unutarnje strane zida koji se uklanja. Nakon podupiranja može se pristupiti uklanjanju stolarije, demontaži fasadne obloge i postepenom uklanjanju zida i armiranobetonskog nadvoja.
Nakon uklanjanja istih od podne konstrukcije do stropa pristupa se obradi ležajeva armiranobetonske grede. Potrebno je „uštemati“ 10 cm vertikalnih serklaža kako bi se ugradila armatura priložena u skici ovog elaborata. Prethodno je potrebno izvesti oplatu te ugraditi armaturu. Kako bi se beton mogao odgovarajuće ulijevati u oplatu potrebno je u unutranjem dijelu na tri mjesta napraviti prodore na ulošcima stropnog fert sustava kako bi se beton klase C25/30 mogao odgovarajuće ugraditi. Po izvedbi armiranobetonske grede potrebno je obavljati odgovarajuću njegu betona i pridržavati nosivi sustav najmanje 28 dana od ugradnje. Prije betoniranja potrebno je odobrenje projektanta elaborata. Greda je 30 x 30 cm, duljine 275 m. Tokom zadnjih obilnih kiša u stanu mi je kraj balkonskih vrata procurila veća količina vode (slika stanja iznutra IMG_20241004_100345.jpg u prilogu). Čini se da voda prolazi kroz nadstrešnicu koja se nalazi iznad balkona i zavlači negdje ispod stiropor fasade. Površina nadstrešnice je otprilike 7 kvadratnih metara i nadstrešnica je izolirana bitumenom (slika IMG_20240921_110124.jpg). Mislio sam da je razlog prodora vode staro brtvilo koje spaja lim sa zidom i nadstrešnicom (slika IMG_20240919_174208.jpg), ali sam ga zamijenio novim debelim slojem brtvila (IMG_20240921_173409.jpg i IMG_20240929_100238.jpg) koje sam nanio na impregniranu podlogu (impregnirao sam na kraju cijelu nadstrešnicu i dio zida na koji se kutni lim spaja sredstvom Ceresit CN94). Nakon tih popravaka sam nalio kantu vode na nadstrešnicu i to nije procurilo (IMG_20240930_172321.jpg), ali tokom zadnje jake kiše, nakon 2 dana je opet procurilo. Kao što se vidi na slici, nadstrešnica nema dobar nagib (voda stoji između zida zgrade i sredine nadstrešnice), a i žlijeb nema dobar nagib te se voda zadržava u njemu.
Trebao bih ponude za sanaciju nadstrešnice. Možda bi najdugoročnije rješenje bilo na nadstrešnicu postaviti blagi limeni krov koji bi vodu dovodio direktno u žlijeb. Trebamo ponudu za građevinske radove gradnje kuće. Potpisali smo predugovor / rezervaciju za građevinsko zemljište i uplatili smo kaparu. Dogovor je takav da će prodavatelj zemljišta ovo ljeto ishodit gradjevinsku dozvolu i mi kupujemo zemljište sa građevinkom dozvolom. U prilogu šaljem projektiranu kuću od arhitekta prodavatelja.
Nas zanimaju ponude za ove tri variante:
a) gradnja vec projektirane kuce, želimo samo u planu dodati položaj bazena i parking mjesto koje je iznad septičke jame, projektirati kao natkriveno mjesto za parkiranje.
Ako je dozvoljeno iznad septičke jame napravit garažu, onda bih to preferirali natkrivenom parkingu sa ulaskom iz garaže direktno u kuću ili natkriven put do ulazna vrata.
b) gradnja prizemnice projektirane kuće sa tim da se nosivi konstrukt i krov tako sagradi da se nakon 2 - 3 godine ev. može sagradit još jedan ili čak dva kata (ovisno o tome što je dozvoljeno), a u međuvremenu želimo krov koristit kao terasu, djelomično nadkrivena i sa priključcima za jacuzzi.
A parking riješit kao u varianti a) zavisno o mogucnostima.
c) jednu od vas već projektiranu prizemnicu koja ima sličan tlocrt i min. 2, najbolje 3 spavaće sobe. Parking kao varianta a). A krov po prinzipu variante b).
Moramo provjerit dali bih ta varianta dozvolila odmah gradnju ili moramo onda čekati da nam to prvo odobre i izhode izmjenu građevinske dozvole.
Iz iskustva znamo da nesto vislji strop (npr. 3 do 3.5 m jako lijepo utjece na vizualnu atmosferu u kuci.
Nas zanima polumontažna gradnja sa ytong blokovima. Izrada odljeva vode terase koja se nalazi na 1. katu stambene zgrade i iznad ulaznih vrata zgrade. Voda curi na ulicu točno na prolaz / ulaz u zgradu. Trebalo bi preusmjeriti vodu, kišnicu putem cijevi / žlijeba kao što npr sastavni dio ispod krova. Plaćanje iz pričuve GSKG. Trebam ponudu za potpunu obnovu vanjske i unutarnje konstrukcije krovišta.