
Pregled i sanacija krova
Donja Šušnjara
Skidanje starog pokrova (ploče Salonit), deponiranje starog pokrova, izrada konstrukcije, pokrivanje krova, hidroizolacija i termoizolacija. Na objektu tlocrtne površine 6 x 4 m jednostrešnim krovom potrebno je demontirati salonitne ploče i 8 drvenih greda presjeka 10 x 12 cm. Nova konstrukcija napravila bi se od 9 5-metarskih novih drvenih greda istog presjeka pod nagibom od 15,4 stupnjeva (28%) na vjenčanici istog presjeka, izrada grundala uz jednu stranu podignutu za dodatnih 60 cm, te betoniranje strehe širine 80 cm na jednoj užoj strani objekta. Krovište bi tako imalo oko 33 m2. Konstrukcija: daske 24 mm, paropropusna folija, kontraletve i letve 5 x 3 cm, izolacija kamena vuna debljine 12 cm s donje strane (u prostoriji), parna brana te drvene letve 5 x 3 cm na razmaku 40 cm za postavljanje gipsanih ploča. Crijep: Creaton Rapido sa nekoliko odzračnih crijepova. Čavlanje svakog crijepa. Postavljanje gotovog oluka na nižoj duljoj strani krova. Materijal nabavljam ja poprethodno usuglašenoj specifikaciji. Molim ponudu za radove. Krovište negdje prokišnjava i voda se cijedi u zid (nije puno) ali prokišnjava već dugo. Potreban popravak krovišta. Trebam ponudu za gradnju obiteljske kuće prema troškovniku. Upravo sam u postupku kupovanja zemljišta za kuću od oko 150 m2 sa zasebnom pomoćnom zgradom od maksimalno 50 m2 na području kvarnera. Zanima me koliko bi se kretala cijena za rohbau odnosno visoki rohbau? U kojem roku bi se projekat mogao otprilike realizirati? Trebam ponudu krovopokrivača za saniranje dijela krovišta nakon rušenja dimnjaka. Krovište je dotrajalo i trenutno prekriveno najlonom. Plaćanje ide iz pričuve. Popravak krova nadograđenog djela dnevne sobe. Radovi pri nadogradnji su sfušani tako da nekad za vrijeme kiše curi i izolacija nije kvalitetno odrađena. Tokom zadnjih obilnih kiša u stanu mi je kraj balkonskih vrata procurila veća količina vode (slika stanja iznutra IMG_20241004_100345.jpg u prilogu).
Čini se da voda prolazi kroz nadstrešnicu koja se nalazi iznad balkona i zavlači negdje ispod stiropor fasade. Površina nadstrešnice je otprilike 7 kvadratnih metara i nadstrešnica je izolirana bitumenom (slika IMG_20240921_110124.jpg). Mislio sam da je razlog prodora vode staro brtvilo koje spaja lim sa zidom i nadstrešnicom (slika IMG_20240919_174208.jpg), ali sam ga zamijenio novim debelim slojem brtvila (IMG_20240921_173409.jpg i IMG_20240929_100238.jpg) koje sam nanio na impregniranu podlogu (impregnirao sam na kraju cijelu nadstrešnicu i dio zida na koji se kutni lim spaja sredstvom Ceresit CN94).
Nakon tih popravaka sam nalio kantu vode na nadstrešnicu i to nije procurilo (IMG_20240930_172321.jpg), ali tokom zadnje jake kiše, nakon 2 dana je opet procurilo. Kao što se vidi na slici, nadstrešnica nema dobar nagib (voda stoji između zida zgrade i sredine nadstrešnice), a i žlijeb nema dobar nagib te se voda zadržava u njemu.
Trebao bih ponude za sanaciju nadstrešnice. Možda bi najdugoročnije rješenje bilo na nadstrešnicu postaviti blagi limeni krov koji bi vodu dovodio direktno u žlijeb. Trebala bih postaviti oluke na 4 apartmana, drugi i treći kat. Dužina terase je cca 7 × 6 m po apattmanu. Molim ponudu sa cijenom i vrstom oluka koji se nude, kao i rok montaže.