
Statički izračun
Goljak Turanjski
Trebam usluge statičara. Procjena statičara zbog rušenja nosivog zida. Potrebno savjetovati kod rušenja cca 3 m nosivog zida i ugradnje metalne grede ili nešto drugo? Tražim statičara radi procjene statike dvojnog objekta gdje je po vertikali počeo pucati zid, budući da je vlasnik druge polovice mijenjao krov i digao potrkovlje za cca 1 metar, proširio balkone cca 2 m, sve to kada nas nije bilo prisutno u kući. Zid puca po vertikali od potrkovlja pa ide prema prizemlju, a u zadnje vrijeme i drugi dio kuće odnosno desni zidovi kuće, to je prednja strana na kojoj je vlasnik druge polovice kuće produljio balkone (kat i potkovlje) i proširio se u prizemlju. Namjeravam prolazom povezati kuhinju i dnevni boravak u stanu. Trebala bih uslugu statičara. U fazi sam razmatranja proširenja tj. nadogradnje kata postojeće obiteljske kuće koja je trenutno standardnog izgleda, dvostrešnog krova te dimenzija 10 x 9.5 m. Nakon plana o podizanju kata išao bih sa ravnim krovom, ali na putu do realizacije muče me brojna pitanja, kako od papirologije, statike, troškovnika i hrpe drugih stvari, te se nadam da ću barem neke odgovore dobiti.
Opseg radova bi izgledao ovako:
-Skidanje postojećeg dvostrešnog krova i rušenje zabatnih zidova kao priprema terena za podizanje kata (taj dio bi odradio sa krugom prijatelja)
-Ono što me zanima je okvirno cijena radova za podizanje kata - zidanje tlocrtne površine cca 60 - 70 m2 stambenog prostora, (3 spavaće sobe i kupaonica, te izrada stepeništa iz prostora kuće) na postojeću ploču (koja je sada strop u kući) izrađenu od fert gredica, ispuna i armiranog betona. Nakon zidanja kata izrada ravnog krova, te fasada 10 cm debljine stiropora.
Nadogradnja ulaza sa prednje (ulične) strane kuće, od temelja pa do ravnog krova sa spajanjem na postojeći dio kuće.
Jedno od početnih pitanja koje me zapravo muči, a to je zapravo statički dio. Koliko je zahtjevna izvedba, jeli tehnicki izvedivo i sa kojim materijalima? U prilogu šaljem fotografiju trenutnog izgleda kuće i skicu izgleda nakon radova, kako je zamišljeno. U skici je vidljiva i garaža kao i postojeće stepenište za ulaz u kuću sa dvorišne strane obzirom da je kuća u suterenu. Osjenčano sivom bojom, taj dio zanemarite. Kuća koju sam kupio, potonula je u jednu stranu 14 cm na dužini od 11 m. Svaka soba u kući legla je u istu stranu 7 - 8 cm po sobi. Kuća ima visoke temelje od 1m. Nigdje nisu pokazali puknuće. Isto tako zidovi i podovi (parket) nije pokazao razdvajanje ili puknuće. Da li je moguće skenirati ili otkriti uzrok potonuća kuće u tu stranu? Neznam od kada kuća tone ili je tako izgrađena. Zanima me zbog daljenjeg ulaganja u istu. Tražim statičara koji može provjeriti stabilnost i sigurnost obiteljske kuće katnice izgrađene 1975. Uslijed potresa nastala su određena oštećenja. Trebam pregled statičara prije građevinskih radova adaptacije kuće.
U pitanju su 3 zida za koja trebam mišljenje što se može izvesti i na koji način.