Statički proračuni
Marija Gorica
U fazi sam razmatranja proširenja tj. nadogradnje kata postojeće obiteljske kuće koja je trenutno standardnog izgleda, dvostrešnog krova te dimenzija 10 x 9.5 m. Nakon plana o podizanju kata išao bih sa ravnim krovom, ali na putu do realizacije muče me brojna pitanja, kako od papirologije, statike, troškovnika i hrpe drugih stvari, te se nadam da ću barem neke odgovore dobiti.
Opseg radova bi izgledao ovako:
-Skidanje postojećeg dvostrešnog krova i rušenje zabatnih zidova kao priprema terena za podizanje kata (taj dio bi odradio sa krugom prijatelja)
-Ono što me zanima je okvirno cijena radova za podizanje kata - zidanje tlocrtne površine cca 60 - 70 m2 stambenog prostora, (3 spavaće sobe i kupaonica, te izrada stepeništa iz prostora kuće) na postojeću ploču (koja je sada strop u kući) izrađenu od fert gredica, ispuna i armiranog betona. Nakon zidanja kata izrada ravnog krova, te fasada 10 cm debljine stiropora.
Nadogradnja ulaza sa prednje (ulične) strane kuće, od temelja pa do ravnog krova sa spajanjem na postojeći dio kuće.
Jedno od početnih pitanja koje me zapravo muči, a to je zapravo statički dio. Koliko je zahtjevna izvedba, jeli tehnicki izvedivo i sa kojim materijalima? U prilogu šaljem fotografiju trenutnog izgleda kuće i skicu izgleda nakon radova, kako je zamišljeno. U skici je vidljiva i garaža kao i postojeće stepenište za ulaz u kuću sa dvorišne strane obzirom da je kuća u suterenu. Osjenčano sivom bojom, taj dio zanemarite. Trebam usluge statičara, pregled kuće nakon potresa. Trebam u stanu kod nosivog zida probiti vrata i prozore u balkonska vrata.Trebam ponudu statičara za izračun statike. Trebam statički izračun objekta zbog probijanja nosivog zida tj. vrata 70 x 200 izmedu kuhinje i sobe. Stan je na 2. katu zgrade, zgrada ima 12 katova. Potreban nam je pregled statičara za naš poslovni prostor i dio zgrade, plan nam je rušiti jedan zid kako bismo dobili veću dvoranu, no radi se o tome da su u poslovnom prostoru ispod nas već rušili nosivi zid. Također je rečeno da nam temelji tonu i zdgrada je mrvicu ukoso, ali to kužimo samo mi koji smo na katu i u njoj. Navodno je pregledana nakon potresa i sigurna za upotrebu. Datum izgradnje zgrade ne znamo, kvadratura prostora je oko 100 m2. Molimo ponudu usluge statičara. Izvodili su se radovi ispred kuće i bager je potrgao cijev od vode i u kući mi je iscurilo oko 190 kubika vode. Kuća je stara preko 100 godina i ispod je zemlja i kamen. Mene interesira dali bi moglo biti kakih problema radi te iscurene vode? Trebam statičara za provjeru. Trebam procjenu statike stana nakon potresa, kupujem nekretninu te mi treba mišljenje stručnjaka, s obzirom da ima manje vidljivih oštećenja.