faze gradnje
Profili vanjske stolarije
Odgovoriti na pitanje o prednostima i manama drvenih prozora i prozora od PVC-a nije jednostavno. Toplinski otpor okvira (profila) raste s njegovom debljinom. Među energetski štedljive ubrajaju se profili između 1,5 i 1,8 W/m2K.
Za izradu drvenih profila pretežno se upotrebljava drvo četinara. Razvoj PVC profila od kojih se izrađuju profili za prozore, počeo je od dvokomornoga i trokomonornoga do profila s pet odnosno šest komora. Slabiji PVC profili imaju U vrijednost od 2 do 2,4 W/m2K. Trokomorni profilima U vrijednost otprilike 1,6 W/m2K, dok profili s pet komora postižu vrijednost otprilike 1,2 W/m2K.
Suvremeni PVC okviri još su otporniji na ultraljubičasto zračenje i dimenzijski su stabilni.
Tako na primjer prozor s plinskim punjenjem prosječnih dimenzija i od PVC profila s pet komora te ostakljenjem (U = 1,1 W/m2K) ima ukupan prolaz topline otprilike 1,3 W/m2K. Standardni jednostruki drveni prozor s plinskim punjenjem i ostakljenjem (U = 1,1 W/m2K) ima ukupan prolaz topline otprilike 1,4 W/m2K.
Usporedba drvenih i PVC profila
Drvo je prirodni materijal i ima prednost pred PVC-om koji je ekološki manje prihvatljiv. Kako su PVC prozori relativno noviji proizvod, norme i propisi, posebno oni koji se bave trajnošću takvih proizvoda, nisu u cijelosti dorečeni. Ako se zbog cijene odluči za PVC prozore, treba se odluiti za kvalitetnog proizvođača. Konstrukcija drvenih prozora drukčija je od PVC prozora koji su izrađeni od profila s različitim brojem komora i ojačanja u unutarnjoj strukturi, stoga je kvaliteta između tih profila različita.
Drveni se okviri proizvode u Hrvatskoj. Izrada drvenoga profila je kontrolirana već od izvora drva kao sirovine. Prozori od PVC-a u Hrvatskoj se izrađuju od uvezenih profila, pa se stoga ne može utjecati na kvalitetu materijala. Izrada PVC prozora je relativno jednostavna (rezanje, varenje, sastavljanje) i zato jeftinija od proizvodnje drvenih prozora. Prolaz topline prozora uglavnom ovisi o vrsti stakla, jer su stakla glavni dio površine. Tako približno vrijedi da je prolaz topline drvenih prozora ekvivalentan trokomornom sustavu PVC prozora.
Kod dobro izrađenog prozora, propusnost zraka zatvorenoga drvenoga prozora bolja je nego kod PVC prozora. Zagovornici prirodnih materijala mogu ugraditi drvene prozore koji su na vanjskoj strani zaštićeni aluminijskim profilom. Takav prozor udružuje prednosti drvenoga prozora – toplina drva, dobra toplinska izolacija, dimenzijska stabilnost, visoka postojanost, zaštita drva od ultraljubičastih zraka, mraza i vrućine. Zrak između drvenoga i aluminijskog profila omogućava i dobro prozračivanje.
Ugradnja moderne stolarije i prozračivanje
Ugradnja energetski učinkovitih prozora traži promjene u načinu uporabe stambenih prostora, unatoč poboljšanom toplinskom ugođaju. Kod takvih je prozora potrebno prostore intenzivnije prozračivati, kako relativna vlažnost unutarnjega zraka ne bi prešla kritičnu granicu. Uzrok za intenzivnije prozračivanje jest u tome da je kod takvih prozora stupanj nekontrolirane izmjene zraka kroz zrakopropusna mjesta i reške mnogo manji. Prirodno prozračivanje mora biti pravilno, to je kratkotrajno s potpuno otvorenim prozorima i zatvorenim termostatskim ventilima. Najpovoljnije je kontrolirano prozračivanje s rekuperacijom topline. Pri ugradnji prozora važna je i precizna izrada i brtvljenje spojeva između prozorskih profila i zidova odnosno špalete. U slučaju krive ili loše izvedbe dolazi do povećanog prolaza topline i kao posljedica nastaje povećano slijeganje prašine. Postoji mogućnost razvoja plijesni zbog površinske kondenzacije. Mogućnost pogrešaka i tih pojava izrazitija je kod obnove prozora. Važna je i zvučna izoliranost prozora, stoga se pri kupnji treba paziti i na tu značajku prozora.