Izrada vrtne pečenjare
Na ovim stranicama možete pratiti izradu vrtne pečenjare koju je izradio naš čitatelj Mario. Napominjemo da je ovo potpuno uradi-sam izvedba te Vam želimo prikazati kako se uz dobru volju, nešto znanja i alata može napraviti atraktivan i koristan ukras Vaše okućnice.
uradi sam
Temeljna ploča
Prije početka svih radova na pečenjari odlučite se o lokaciji. Ako vam to prostor dozvoljava, poziciju i orijentaciju odredite tako da vam vjetar ne puše direktno u ložište i pod krov kako ne bi ostali bez crjepova. Odlučite koje će veličine biti, hoćete li samo praviti roštilj ili će te peći prase, janje...
Morate napraviti dovoljno velik temelj, a naravno i o tome ovisi i količina utrošenog materijala. Na zidanu pečenjaru sam se odlučio jer među pečenjarama koje se prodaju gotove, nisam našao ništa što bi zadovoljilo izgledom, kvalitetom, a pogotovo cijenom. Neke ideje i savjete sam pokupio s foruma.
Na rub otvora sam postavio šalung od građevinske daske u željenoj visini od dna rupe te ga učvrstio kako ne bi bježala kod betonaže. Obratite pažnju da otvor bude pod pravim kutem kako poslije ne bi imali problema kod zidanja. Daske i cijeli iskopani temelj sam polio vodom prije zalijevanja betona kako ne bi povukle vodu iz betona te da se beton ne suši prebrzo.
Prvi posao je bio iskop rupe za temeljnu ploču dim. 2000mm x 3000mm dubine 300mm. Zbog težine pečenjare koja će biti na njoj, dno rupe sam poravnao i nabio kako bi bila što čvršća i ne bi propadala nakon betoniranja. Kod kopanja je bitno da su bočne strane ravne. Isto tako i samo dno rupe se treba poravnati i nabiti što više. Također potrebno je izvaditi svu iskopanu zemlju.
u iskopani otvor sam ubacio sav stari građevinski materijal / šutu (cigla, blok, beton, crijep...) te preko toga sloj šljunka. Sve to dobro sam nabio i nakon toga postavio armaturnu mrežu Ø 8mm širinom cijelog otvora.
Za betoniranje temeljne ploče utrošeno je oko 1,5m³ šljunka, cementa oko osam vreća te zamiješano na malo rijeđe (omjer 1/3) kako bi se beton razlio kako treba u sve uglove s obzirom da nisam imao „vibrator“ za beton. Preporuka kod temelja, nemojte štedjeti na materijalu za temelj (moja ploča je debela oko 300mm) jer pečenjara koja će biti na njoj može biti vrlo teška, ovisno o veličini i materijalu. U temelj možete odmah postaviti i cijev za električnu instalaciju kako bi poslije lakše doveli struju.