Vodič za investitore - gradnja obiteljske kuće
Za sve one koji razmišljaju o gradnji obiteljske kuće.
Imate bezbroj pitanja? U ovoj seriji članaka pronađite sve odgovore!
Sve od ideje do realizacije i uporabne dozvole.
vodič za privatne investitore
Troškovnik
Nakon izrade izvedbenog projekta u kojem je sve definirano izrađuje se troškovnik.
U troškovniku su točno definirani svi radovi i zahvati koji su potrebni da bi se gradila kuća. On uključuje stavke po fazama gradnje i u svakoj stavci definira opis i količinu zahvata koji je potrebno obaviti.
Kod gradnje obiteljske kuće, prve stavke u troškovniku se obično odnose na zemljane radove kao što je čišćenje terena, skidanje gornjeg sloja humusa, strojni široki iskop i sl. Sve te stavke su izražene u volumenu zemlje koju je potrebno iskopati. Na isti način dalje, ako se radi o gradnji objekta, troškovnik definira stavke zidanja svakog pojedinog zida, odnosno koliki je volumen svakog zida, kod betoniranja se upisuju količine betona, armature, površine oplate i sl.
Troškovnik se sastoji od građevinsko-obrtničkih i instalaterskih radova. Nakon izrade troškovnika u kojem su navedene sve potrebne količine za pojedine radove, možete tražiti ponude za izvođenje od različitih tvrtki te će se tako dobiti uvid u cijene za izvođenje. Projektni ured, kada vam izradi troškovnik neće izraziti cijene stavaka. Cijene zahvata po troškovniku ispuniti će izvođač radova.
Izvođačima radova, odnosno na naše stranice, šaljete prazan troškovnik u kojem se ne vide cijene od nekog prethodnog izvođača. Izvođač će na osnovu opisa svake stavke te izražene količine u njoj upisati svoju cijenu tog zahvata. Ukupni zbroj svih stavaka je cijena gradnje objekta.
U praktičnoj izvedbi se često dešava da se zbog neke situacije na terenu mora pristupiti dodatnim zahvatima. Npr. u toku iskopa se naleti na kameno tlo koje nije bilo očekivano, ili se zbog kiša i velike količine vode, iskop mora dodatno modificirati. Sve takve dodatne radnje investitor mora posebno dogovoriti s izvođačem i dodatno platiti.