Vodič za investitore - sve o podnom grijanju

Za sve one koji razmišljaju grijanju svog doma.

Imate bezbroj pitanja? U ovoj seriji članaka pronađite sve odgovore o podnom grijanju!

sve o podnom grijanju

polaganje cijevi za podno grijanje

 

Ugradnja cijevi podnog grijanja

Pretpostavka za ugradnju su proračun potrebne količine topline te plan postavljanja s podacima o razmaku cijevi, te broju grijaćih krugova.

Montirajte početak koluta cijevi sa spojnicom na ulazu razdjelnika. Učvrstite cijev dvostrukim proračunatim razmakom na konstrukciju do sredine grijaćeg kruga. Pritom držite 10 cm razmaka od zida i pazite da se cijev ne savije. Pridržavajte se u sredini grijaćeg kruga najmanjeg savojnog polumjera. Provedite cijev između već montiranih cijevi nazad do razdjelnika i zatvorite spojnicom na izlazu. Pripazite da pojedine grijaće krugove postavljate na jednoj razini i da pritom ne prekrižite cijevi.

Dužinu grijaćih krugova potrebno je prilagoditi postojećem tlaku, odnosno tehničkom proračunu. Prilagodite sustav postavljanja obliku prostorije. Izbjegavajte prelaženje dilatacijskih fuga estriha. Ako je to ipak potrebno, upotrijebite zaštitne cijevi. Zaštitna cijev treba sezati 25 cm u svako polje estriha. Fuge slijeganja, odnosno razdvojne fuge zgrade ne smiju biti križane cjevovodima. Vodovi povezivanja s grijaćim površinama u drugim prostorijama postavljaju se u istom razmaku kao i površina koja se prelazi. Po potrebi izolirati povezne vodove.
 

Temperature postavljanja

Grijaće cijevi podnog grijanja polažu se hladne. To znači, nije potrebno prethodno zagrijavanje punjenjem tople vode. Cijevi se mogu ugrađivati i na minus temperaturama, ako prosječna temperatura stijenke cijevi iznosi više od + 10° C. To se postiže skladištenjem cijevi u grijanoj prostoriji.
 

Najmanji savojni polumjer

Pridržavajte se najmanjeg savojnog polumjera za grijaće cijevi podnog grijanja, koji je naveden u tehničkim podacima za pojedinu cijev. Savojni polumjer možete kontrolirati veličinama polja na rasteru rešetkaste konstrukcije, odnosno ploče s čepovima kod pužnog sustava postavljanja. U unutrašnjosti puža promjer okretne petlje treba iznositi cca 20 cm.
 

Načini polaganja cijevi

Kod postrojenja za površinsko grijanje mogući su različiti načini polaganja. Pri izboru načina polaganja cijevi trebate uzeti u obzir sljedeće točke: oblik prostorije, broj grijaćih krugova, razdjelne fuge estriha, odnosno zgrade, rubnu zonu s većom površinskom temperaturom, postavljanje postrojenja za grijanje poda i površine kao potpuni, djelomični ili kombinirani sustav grijanja.
 

Postavljanje u obliku puža

postavljanje cijevi u obliku puža

Ova se varijanta u pravilu preferira. Površinska temperatura vrlo je ravnomjerna, jer najtoplija zona ulaza leži kraj najhladnije zone povrata. Prikladna je zbog ravnomjerne raspodjele temperature za sve prostorije u kojima se boravi, te velike prostorije poput hala, prodajnih salona, crkvi itd.

Sve navedene varijante ugradnje mogu se međusobno kombinirati. Isto tako se kod svake varijante može povisiti površinska temperatura promjenom razmaka cijevi na području rubnih zona. Rubne se zone mogu integrirati u grijaći krug, ili se izraditi kao vlastiti krug.
 

Zaštitne cijevi

Ako kod postavljanja grijaćih krugova treba uzeti u obzir dilatacijske fuge, mora postojati važeći plan fugiranja od projektanta. Kod fuga estriha, odnosno prividnih fuga, prolaza vrata itd. Umetnite zaštitnu cijev dužine cca. 50 cm preko cijevi, kako bi izjednačili gibanja polja estriha. Isto se tako preporučuje, kod priključka cijevi podnog grijanja na razdjelnik koristiti zaštitne cijevi.