Solarna kuća
100 posto na sunce
Krov s konopljom
Kad obitelj-investitor inzistira na zdravim i ekološkim materijalima, u krovištu se neće naći mineralna vuna ni stiropor.
Krov ove kuće je izoliran 30 cm debelim pločama prešane konoplje, a taj zaštitni sloj nudi izuzetno mali koeficijent prolaza topline. Konoplja je u mnogim zemljama sve popularniji izolator. U proizvodnji takvih ploča ne treba mnogo energije a materijal je obnovljiv s jedva primjetnim mirisima koje iz krovišta tjeraju nametnike pa nema opasnosti za ostatak drvene krovne konstrukcije.
Kod ovakvih objekata posebnu pažnju treba usmjeriti na vanjsku stolariju jer su otvori na kući potencijalno slabe točke u termoizolaciji. Na ovoj kući, u skladu s cijelom koncepcijom, ugrađena je stolarija od troslojnog stakla i Alu-drvo profilima.
Isplati li se još deblji izolator?
Odgovor stručnjaka je - ne. Sa stajališta građevinske fizike, tehnike i energetskog učinka na solarnoj kući, dodatno pojačanje izolacije nema smisla. Međutim, poboljšanja su moguća u sustavima ventilacije, uređajima za grijanje, hlađenje i distribuciju energije.
Podzemni zračni kolektor
Ključ uspjeha također leži u primjeni podzemnog zračnog kolektora za štedljivo provjetravanje s povratom topline (rekuperacija). Riječ je o sustavu cijevi promjera 20 cm koje se polažu u uske rovove u tlu na dubini od najmanje 2 m. Kroz njih se usisava zrak koji se ljeti rashladi na 17 - 18°C a zimi ugrije na 8 - 10°C, jer velika masa tla na tim dubinama ima ujednačenu temperaturu. Ovaj sustav danas se često susreće kod pasivnih ili niskoenergetskih kuća.