Solarna kuća
100 posto na sunce
Vanjski zidovi solarne kuće
Danas nije dovoljno da vanjski zid bude debeo, masivan i dobro toplinski izoliran, već je bitna nepropusnost vanjske kućne ljuske na zrak, odnosno vjetar.
To se podjednako odnosi na materijal i elemente od kojih su napravljeni zidovi, kao i na brtvljenje prozora, vrata i ugrađenih instalacijskih sustava. Za provjeru brtvljenja cijele kuće primjenjuje se tzv. blower-test. Sva stolarija se zatvori s nepropusnom sintetičkom membranom a sa snažnim ventilatorom se upuhuje zrak. Ovisno o vrsti zidova i očekivanim zahtjevima gradnje, mjeri se koliko vanjska ljuska može zadržati neku razinu tlaka. Ako kuća ima skrivenih pukotina, loše izoliranu stolariju ili propuste na instalacijama sve to će otkriti bijeg stlačenog zraka.
Ova kuća sagrađena je od izvanserijskih blokova u kojima su sve šupljine ispunjene granulatom vulkanskog perlita, minerala koji se u velikim količinama nalazi u Njemačkoj. Takva opeka im vrhunska toplinska svojstva, izuzetnu vatrootpornost, veliki toplinski kapacitet, a nudi i odličnu zvučnu zaštitu.
Prema važećim EU normama toplinska kvaliteta zgrade odmjerava se potrebama za primarnom energijom. Iz te računice se jasno vidi koliko se energije potroši na grijanje prostorija i pripremu tople vode, a izračunavaju se i troškovi i gubici u prijenosu energenata. Svemu tome dodaju se i dobici sunčeve topline kroz prozore te količina prikupljene energije u spremniku. Deblji vanjski zidovi i bolje izolacije zasad nemaju racionalnog opravdanja. Blokove ispunjene perlitom odabrao je glavni arhitekt a proizvedeni su u lokalnoj ciglani. Od njih je zidan vanjski zid debljine 42,5 cm koji svojim potpuno mineralnim sastavom bez ikakvih dodatnih slojeva osigurava i sjajnu toplinsku zaštitu. Takve vrijednosti se inače postižu iz dodatnih izolacijskih materijala. Isti materijal je upotrebljen u pregradnim zidovima, pa je takva masivna konstrukcija dopunjena armiranobetonskim međukatnim konstrukcijama te nudi odličnu masu za izjednačavanje toplinskih oscilacija.
Odlučuje masa Iako se o tome malo govori, a u proračunima često zaboravlja, masivni elementi kuće imaju veliki toplinski kapacitet upijanja i čuvanja topline, pa u konačnici smanjuju potrebe zgrade za više od 10 %. Ako je riječ o zgradama s vrlo niskim potrebama za energentima, dakle onima s odličnom toplinskom izolacijom, masivna konstrukcija može ukupnu energetsku bilancu poboljšati i do 15 %. Ako se radi o kući građenoj u manje masivnoj konstrukciji, kakvi su npr. montažni objekti, ugrađeni spremnik bi morao imati barem 20 % veći kapacitet i mnogo bolju izolaciju vanjskog plašta.