faze gradnje
trakasti temelji i nadtemeljni zidovi

Općenito o temeljima

Ispravno temeljenje bilo kojeg objekta je vjerojatno najvažnija faza u gradnji. Vrijednost objekta može biti ogromna, uređenje može biti vrhunsko ali ako se neki objekt nalazi na lošim temeljima tada je gotovo bezvrijedan! Svi ostali elementi objekta, pa čak i podrumski zidovi, mogu se obnoviti i izgraditi ponovno ako je potrebno no temelji ne! Ovdje se ne štedi i ova faza ne podnosi promašaje!

U prošlom članku pisali smo koje su predradnje potrebne prije izvođenja temelja. Kako su ove informacije namijenjene prije svega onima koji se upuštaju u gradnju svoje obiteljske kuće, osvrnuti ćemo se na najčešće dvije vrste temelja koje srećemo kod gradnje manjih objekata a to su trakasti temelji ili temeljna ploča.

Općenito

Temeljenje objekta mora postojati zbog toga što je čvrstoća tla obično uvijek manja od čvrstoće građevinskog materijala. Eventualna iznimka može biti temeljenje na potpuno kamenom tlu koje se kod nas može sresti npr. u Dalmaciji. Temelji prenose velikoplošno opterećenja zida, potpornja i stupova na podlogu a ono se sastoji od betona i armature. Najmanja debljina temelja iznosi prema EU normi 0,5 m.

Dubina temeljenja mora biti veća od granice smrzavanja tla. Temelji koji nisu dovoljno ukopani imaju za posljedicu značajna podizanja uslijed formiranja kristalića leda a tada mogu nastati velika oštećenja jer led razara strukturu betona stvarajući tako još veće pukotine u koje kasnije prodire voda koja šteti armaturi te otvara put za novo veće i jače smrzavanje unutar cijele strukture. Kod nas se smatra da je granica smrzavanja tla između 0,8 i 1,2 m. Dakle, temelji moraju biti ukopani najmanje toliko.

armatura temeljne ploče

Ukoliko se neki objekt temelji niže od temelja susjednog objekta tada se temelji moraju učvrstiti. To učvršćivanje se izvodi zidovima, armiranim betonom, grubogranuliranim vrstama tla ili injektiranjem kemijskih supstanci za učvršćivanje temelja. Kod ovakvih situacija potrebno je prije početka radova snimiti i dokumentirati stanje susjednih građevinskih objekata.

Odluku o vrsti i konstrukciji temelja nekog objekta određuje statičar a projekt temelja je sastavni dio projektne dokumentacije svakog objekta. Kod izrade projektne dokumentacije te kod ishodovanja potrebnih dozvola za gradnju i ovisno o lokaciji gradnje biti će potrebno prije izrade same dokumentaciji provesti geomehaničko ispitivanje tla. Na osnovu rezultata ovog ispitivanja statičar će odlučiti o vrsti temelja.

Instalacije u temeljima

Već se u neobrađenu jamu iskopa postavljaju osnovne instalacije (keramičke, metalne ili instalacije od tvrde plastike) za odvodnju (temeljna kanalizacija) te za odvodnju oborinskih voda. Pri postavljanju ovih instalacija potrebno je obratiti pozornost na ispravan pad instalacija (1 do 1,5 posto). Važna je i ugradnja kontrolnog okna. Kad se postave potrebne instalacije onda se između okolnog tla i temelja nasipa šljunak. Preko toga se postavlja zaštitni sloj mršavog betona koji treba osigurati da temelji i armirano betonska ploča nemaju kontakta sa okolnom zemljom.