Vodič za investitore - sve o podnom grijanju

Za sve one koji razmišljaju grijanju svog doma.

Imate bezbroj pitanja? U ovoj seriji članaka pronađite sve odgovore o podnom grijanju!

sve o podnom grijanju

cijevi za podno grijanje

 

Rubna izolacijska traka i pričvrsnice za cijevi

Grijaći se estrih zbog toplinskog opterećenja više rasteže od negrijanog estriha. Zbog toga je potrebna veća mogućnost rastezanja na sve strane.

Ona se omogućuje postavljanjem rubnih izolacijskih traka najmanje debljine 10 mm. Postavlja se na svim zidovima koji obuhvaćaju prostoriju, na stupovima, kaminima itd. Kako bi se izbjegli toplinski, odnosno zvučni mostovi, rubne izolacijske trake se na spojevima moraju preklapati cca. 5-10 cm.

U uglovima prostorije odrežite rubne izolacijske trake, te ih postavite preklapajući jednu preko druge. Time ćete postići da zasigurno estrih neće otjecati u zid, te zajamčiti mogućnost širenja estriha. Presavinite rubnu izolacijsku traku na perforiranoj oznaci i postavite je u kutnom obliku na deku zida. Rubna izolacijska traka bez trake folije: Ovu rubnu izolacijsku varijantu koristiti kod varijante „rešetkaste konstrukcije“.

Plastična folija, koja se postavlja po čitavoj površini, izvuče se na rubovima, te u tom slučaju sprječava prodiranje estriha između zida i izolacije. Rubna izolacijska traka s trakom folije: Ova se rubna izolacijska traka koristi kod varijanti „ploče s čepovima“ i „sustava koluta +“. Dodatna traka folije postavlja se iznad izolacijskog sloja i sprječava prodiranje estriha između zida i izolacije. Novi sustav ugradnje sa spajalicom za rešetkastu konstrukciju omogućava jednostavnu i brzu montaže cijevi na konstrukciju uz pomoć patentiranih spajalica (FT-Clip).

Toplinska izolacija i izolacija od buke koraka nanose se ovisno o građevinskoj situaciji na golu deku, kao ploče, ili kao nasipna izolacija. U mokrim čvorovima i kod podnih površina, koje graniče sa zemljom, treba ispod izolacije postaviti prepreku za vlagu. Ovisno o situaciji, može biti potrebna i višeslojna izrada izolacijskog sloja; pri tome je, ako je moguće, potrebno izolaciju od buke koraka postaviti ispod toplinske izolacije. Plastična folija (FT-FOLIE) služi kao izolacija od vlage, kako toplinsku izolaciju i izolaciju od buke koraka ne bi promo čio estrih. Ona ne služi kao prepreka za vlagu. Trake folije (polietilenska folija debljine najmanje 0,15 mm) potrebno je preklopiti cca. 10 cm, te uzdi i na zidovima preko visine rubne izolacijske trake. Time se jamči, da estrih leži plivajući na izolaciji, te ne stvara zvučne mostove prema uzdužnim građevinskim elementima.

Čelične rešetkaste konstrukcije imaju veličinu polja od 100 x 100 mm i debljinu žice od 3,4 mm. Rešetkasta konstrukcija (isporuka 2400 x 1500 mm) postavlja se po čitavoj površini prostorije. Za stabilizaciju se preporučuje međusobni spoj rešetki s poveznicima cijevi (FT-RB). Na dodiru dviju rešetki treba paziti na liniju štapova rešetke. Treba se pridržavati razmaka od 10 cm od zida. Na rešetku se postavljaju cijevi za podno grijanje uz pomoć specijalne spajalice. Mogu se koristiti cijevi dimenzija 16-18 mm vanjskog promjera. Cijevi se na rešetku pričvršćuju novim sustavom Easy-Clip uz pomoć spajalice. Cijevi se kod cementnih estriha treba učvršćivati svakih 500 mm, a kod anhidritnih estriha otprilike svakih 300 mm. Kod postavljanja podnog grijanja prema varijanti „rešetkasta konstrukcija“ pri stavljanju montažnih obujmica postupati prema sljedećoj shemi: Odredite sjecišta cijevi. Polazeći od njih postavite u svakom smjeru dvije montažne obujmice u razmaku od 20 cm. Tako je osigurano pridržavanje najmanjeg dozvoljenog savojnog polumjera. Kod ravnih komada cijevi između dva kuta prostorije postavite montažne obujmice tako, da se zasigurno spriječi uzdizanje cijevi.