Vodič za investitore - sve o podnom grijanju
Za sve one koji razmišljaju grijanju svog doma.
Imate bezbroj pitanja? U ovoj seriji članaka pronađite sve odgovore o podnom grijanju!
sve o podnom grijanju
Ugradnja podnog grijanja i montaža razdjelnika
Prije početka ugradnje provjerite kakvoću sirove deke. Gola betonska deka treba se očistiti metlom. Potrebno je ukloniti prljavštinu ili nejednakosti...
Priprema
Sanirati pukotine od slijeganja ili napetosti. Moraju se izravnati eventualni padovi. Nanošenje slojeva za izravnavanje moguće je samo s vezanim materijalima (mršavi beton, toplinsko-izolacijski lagani beton, nasipna izolacija, ni u kojem slučaju pijesak). Svi građevinski dijelovi koji graniče s podom moraju biti izgrađeni i, ako je predviđeno ožbukani. Montaža prozora, vrata i okvira, te električnih vodova i sličnog, mora biti završena. Mokri čvorovi, kao i prostorije s podovima koji graniče sa zemljom moraju imati predviđenu izolaciju od vlage. Ako nedostaje izolacija od vlage, potrebno je to razjasniti prije početka montaže.
U svezi s veličinom polja estriha, postavljanjem dilatacijskih fuga i rezovima potrebno se sporazumjeti s tvrtkom koja postavlja estrih. Mora postojati važeći plan fugiranja. Načelno vrijedi: Površine estriha smiju iznositi maksimalno 40 m2. Bočna dužina ne smije prekoračiti 8 m. Ako su prostorije veće od 40 m2 potrebno je uz rubne fuge postaviti dilatacijske fuge i to tako, da nastanu pravi kutovi, odnosno kvadrati s navedenim mjerama. Odnos strana polja estriha ne smije prekoračiti odnos od 2:1.
Veličinu grijaćih registara prilagodite poljima estriha. Kod prolaza dilatacijskih fuga moraju se upotrijebiti zaštitne cijevi koje sežu cca. 25 cm u svako polje estriha. Zadržite dilatacijsku fugu kod postavljanja keramičkih podnih obloga uz pomoć ljepila za pločice. Kod postavljanja pločica u posteljicu od morta, dilatacijska fuga mora biti zadržana samo u posteljici.
Razdjelnik i razdjelni ormar
U pravilu se vertikalne grijaće cijevi i razdjelnik podnog grijanja postavljaju, odnosno montiraju na žbuku ili s ugradbenim ormarom prije radova unutarnjeg žbukanja. Kod montaže razdjelnika na žbuku učvrstite donju šinu razdjelnika cca. 30 cm iznad gotovog poda. Kako bi postigli, ravne (okomite) spojeve cijevi na razdjelnik, preporučujemo upotrebu luka vodilice cijevi. Grijaći razdjelnik je spreman za montažu, prethodno montiran na pocinčanim, zvučno izoliranim konzolama. Obostrani, plosnato izolirajući priključak 1“ omogućava najveću moguću fleksibilnost tijekom ugradnje.
Kuglaste slavine za polaz i povrat, kao i završni komadi s odzrakom i ventilom za pražnjenje također su uključeni. Sukladno normama svaki grijaći krug mora sadržavati dva zaustavna ventila i jednu napravu za uravnoteženje. Funkcije zaustavljanja i uravnoteženja moraju biti međusobno neovisne.
Svaka grijana prostorija mora biti opremljena najmanje jednim grijaćim krugom, kako bi se omogućilo manualno, ili automatsko reguliranje temperature. Polazne cijevi razdjelnika opremljene su pokazivačima količine protoka 0-4 l/min s integriranim zaustavnim mehanizmom, a povratne sa zaustavnim, pret hodno podesivim ventilima za finu regulaciju.
Montaža razdjelnog ormara
Ugradbeni ormar postavlja se direktno na golu betonsku deku. Svi ormari ove serije podesivi su po visini između 740 - 855 mm. Dubinu ugradnje možete podesiti između 85-130 mm, te prilagoditi okolnostima. Zbog male ugradbene dubine od 85 mm razdjelni je ormar najprikladniji za ugradnju u zidove suhe gradnje. Univerzalni držači koji su predviđeni u ormaru omogućuju montažu na i ispod žbuke. Također se isporučuje i zaštitni karton protiv prljanja tijekom zidanja. Raster-mjera, utisnuta u UP-okvir, služi podešavanju određene FB-visine ugradnje od 80-170 mm. Tako vrlo lako možete odrediti visinu montaže ormara. Za dovode razdjelnika predviđene su uklonjive pločice bočno, gore i na stražnjoj strani ormara. Za provođenje strujnih kablova za regulaciju također su predviđeni otvori.