faze gradnje

Temeljna ploča

Ova vrsta temelja danas je vrlo česta i kod temeljenja manjih objekata. Rastom građevinskih standarda potrebna količina betona za ugradnju u temeljne trake približila se količini betona koja se ugrađuje u temeljne ploče. Temeljna ploča se izvodi kad je tlo slabije nosivosti, kad postoji mogućnost klizanja tla te kod veće prisutnosti vode u tlu. Ovo je jednostavnija izvedba kod iskopa no prisutno je više armature i betona. Takvo temeljenje je nešto skuplje. Također, cijenu povećavaju i neke faze koje se zbog toga izvode prije samog betoniranja temeljene ploče a to su:

betoniranje

 

Hidroizolacija ispod temeljen ploče na mršavom betonu.

Hidroizolacija ispod temeljne ploče na mršavom betonu.

 

Slaganje armature u temeljnoj ploči

Slaganje armature u temeljnoj ploči

Šljunčana podloga i mršavi beton

Na cijelo dno građevinske jame postavlja se sloj šljunka koji služi da se voda u tlu ne zadržava ispod temeljne ploče. Sloj šljunka je obično debljine do 20cm i potrebno ga je nabiti. Na taj sloj nanosi se sloj tzv. mršavog betona, što je beton slabije kvalitete (MB15 - MB20) koji će poslužiti kao podloga za hidroizolaciju.

Hidroizolacija

Mršavi beton služi kao osnova za nanos hidroizolacije ispod cijele temeljene ploče. Danas se sve više primjenjuje dodavanje aditiva za vodonepropusnost u sam beton.

Oplata

Vrlo često je za izvedbu temeljne ploče potrebno postaviti oplatu. Postoje varijante kada građevinski iskop dozvoljava betoniranje u samom tlu, no to se izvodi kod velikih objekata i kad su debljine betona u temeljima velike, npr. više od 2m i sl.

Debljina temeljne ploče

O ukupnoj debljini nije moguće govoriti općenito. Projektant statičar će odrediti potrebnu debljinu i armaturu pri čemu će mu značajno pomoći geomehaničko ispitivanje tla. Ovako okvirno možemo napisati da se manji i lakši objekti mogu graditi na temeljnim pločama koje nisu deblje od 25cm. Ovo je dovoljna debljina za garaže ili lagane montažne objekte. Uobičajene debljine za obiteljske kuće kreću se od 40cm na više.

Armatura

Količina armature u temeljnoj ploči je veća od količina koje se ugrađuju u temeljene trake. No veća količina armature znači i veću nosivost i otpornost.

Prednosti i nedostaci

U odnosu na temeljne trake temeljna ploča je u prednosti u nosivosti, kvaliteti temelja i činjenici da je ona odmah i osnovna ploča za najdonju etažu. Jedini nedostatak u odnosu na temeljene trake je cijena.

Vrlo rijetko će se desiti deformacije objekta ili pukotine po zidovima. Slijeganje tla ova vrsta temelja dobro podnosi jer je pritisak na tlo ravnomjeran na cijeloj plohi.