ljetna zabava
Izrada krušne peći
Ljeto je pravo vrijeme za zabavu na okućnici. Vjerujemo da već imate zidanu pečenjaru ili roštilj, sad je odličan trenutak da razmislite da dodate i krušnu peć.
U ovom zabavnom članku prikazujemo kako je jednostavno možete izraditi. Napominjemo da prije bilo kakvog zahvata istražite gdje imate močvarno područje, odnosno gdje ćete nabaviti glinu za ložište.
Napravite nosivu konstrukciju
Vaša krušna peć će trebati čvrstu podlogu. Napravite betonsku konstrukciju i izradite betonsku ploču. Ispod peći je odlično mjesto za smještaj drva za loženje. Bilo bi dobro da stražnji dio bude otvoren jer će tako biti bolji protok zraka što će drvo držati suho.
Ložište
Na betonsku ploču koju ste napravili u prethodnom koraku poslažite šamotne cigle koje će činiti bazu ložišta te nacrtajte unutrašnje rubove ložišta.
Trebat će vam šamotne cigle za bazu u pećnici. Normalne glinene ili cemente cigle jednostavno neće držati toplinu i raspast će se.
Baza ložišta
Nakon okomitog polaganja jednog reda cigle izgradili ste osnovu ložišta. Kao dodatnu izolaciju između nosive betonske ploče i šamotne cigle na dnu ložišta predlažemo nekoliko centimetara kvarcnog pijeska a zatim i glina. Važno je dobro izolirati ložište od betonske konstrukcije. Cigle oko baze ložišta možete spajati glinom umjesto cementnog morta.
Kupola ložišta
Buduće ložište prvo oblikujte mokrim pijeskom i napravite kupolu koja će poslužiti kao oslonac za nanos glinene mješavine opisane u sljedećem koraku. Na završni sloj kupole od pijeska, stavite mokri novinski papir. Ako Vam još nije jasan ovaj korak, onda je potrebno napomenuti da ćete u završnoj fazi pijesak i papir izvaditi van kroz otvor, ovo je samo oslonac za izradu glinene kupole.
Oblikovanje ložišta
Trebat će vam dosta gline za izolaciju baze i za oblogu kupole. Ako imate močvarno područje u blizini vašeg doma to je odlično mjesto za pronaći glineno tlo. Pomiješajte 3 dijela glinenog tla na 1 dio cementa i zamiješajte u gustu kašu. Oblikovanje ložišta traži određenu spretnost i vještinu. Smjesu gline i cementa slažite u krug kao da zidate ciglom na bazu koju ste izradili u prethodnom koraku.
Otvor i sušenje
Prije sušenja napravite otvor i povucite sav pijesak van, zatim stavite cigle u obliku luka na otvor. Pregledajte unutarnje površine pećnice i izgladite sve pukotine s malo vode na poleđini žlice.
Pokušajte postići glatku i jednoliku unutarnju površinu peći.
Vrijeme sušenja će trajati oko 3 tjedna sunčanog vremena. Ako postoji šansa za kišu, peć je potrebno pokriti s ceradom da se ne smoči. Nakon nekoliko dana sušenja na suncu, samo sušenje možete ubrzati tako da zapalite nekoliko malih svijeća u ložištu. Kasnije možete stavljati i veće svijeće, a na kraju zapalite malu vatra za potpalu. Dobro pazite da vatra ne bude prejaka. Često pregledavajte da nema pukotina u ložištu i da je sve dobro osušeno. Ako se pojavi pukotina ponovo zagladite površinu i ponovno sušite i tako dokle god treba.
Vrata
Termometar
Na kraju treba napraviti vrata za pećnicu. Kupite dimni termometar i montirajte ga na njih. Zalijepite i tako spojite tri komada debelih dasaka i izrežite tako da dobijete izgled kakav želite. Obradite brusnim papirom - uklonite oštre rubove. Ručku također izrežite od dasaka.
Kao što možete vidjeti autor ove krušne peći nije napravio dimnjak upravo zato da maksimalno zadrži temperaturu u peći. Dim izlazi na prednji otvor dok vrata nisu postavljena i mi Vam savjetujemo da prvo isprobate takvu verziju. Kasnije lako možete dodati dimnjak, no onda ćete morati i stalno ložiti i održavati temperaturu.